Samen leven met dementie: Oirschot laat zien wat wél kan

In Oirschot werken gemeente, het platform Dementie Vriendelijk Oirschot, zorgorganisaties, vrijwilligers en inwoners samen aan een samenleving waarin mensen met dementie zo lang mogelijk mee kunnen blijven doen. In juli 2025 ontvingen we het certificaat Dementievriendelijke gemeente. We zetten steeds meer stappen om mensen met dementie en hun naasten te steunen. Een bijzonder voorbeeld daarvan is woonzorgcentrum De Hoeven in Oirschot en hun jaarlijkse reis waarbij bewoners met dementie samen met hun familie en zorgmedewerkers op vakantie gaan naar Benidorm. 

De reis kreeg landelijke aandacht door de tv-serie ‘Een vergetelijk mooie reis’ van Omroep MAX, gepresenteerd door Paul de Leeuw. In deze serie is te zien hoe mensen met dementie genieten van kleine en grote momenten, zoals wandelen over het strand, zingen en samen zijn. De uitzendingen zijn terug te kijken via Omroep MAX . 

 

Even geen patiënt, maar gewoon jezelf 

Op vakantie verdwijnen vaste routines en dagelijkse zorgen even naar de achtergrond. Bewoners lopen hand in hand met hun kinderen of kleinkinderen over de boulevard. Het geluid van de zee en het zand tussen de tenen lijken kleine dingen, maar ze hebben grote betekenis. “Hier zijn we niet alleen bezig met zorg,” vertelt een van de begeleiders. “Hier zijn mensen weer even wie ze altijd waren: vader, moeder, partner.” Dat zorgt voor ontspanning en mooie momenten samen, ook al vraagt het soms extra tijd en geduld.

Dementievriendelijk Oirschot: dichtbij en betrokken 

Deze reis sluit goed aan bij waar Dementievriendelijk Oirschot voor staat. Het gaat niet alleen om zorg, maar juist ook om meedoen en kwaliteit van leven. Door samen te kijken naar wat mogelijk is, blijven mensen met dementie onderdeel van de samenleving. De belangrijkste boodschap is eenvoudig: blijf doen wat je graag doet, zo lang dat kan. Dat hoeft niet altijd groot te zijn. Voor de één is dat een reis, voor de ander een wandeling in de buurt of een middag in het buurthuis. In Oirschot werken we samen aan een gemeente waarin dit mogelijk blijft, ook als het leven verandert door dementie. 

 

Theatervoorstelling ‘Ik doe mee!’ in Oostelbeers 

Gemeente Oirschot en het platform Dementievriendelijk Oirschot (DVO) bieden inwoners op vrijdag 19 juni de theatervoorstelling ‘Ik doe mee!’ aan. De voorstelling wordt gespeeld door theatergroep Ervarea. Eerder maakten zij de voorstelling ‘De dementie van Jet en Harrie’, die in Oirschot in 2025 een volle zaal trok. Ook deze voorstelling laat je lachen en huilen en geeft een inkijk in hoe we elkaar kunnen helpen zodat mensen met dementie mee kunnen blijven doen. Een dementievriendelijk Oirschot maken we immers samen. 

Tickets kosten €5,- per persoon. Meer informatie en tickets op de website .